Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Współpraca konstruktorska a korzyści dla diagnostyki klinicznej

Precyzja i trwałość to dwa krytyczne warunki testów i analiz w procesie diagnostyki klinicznej; wspólny projekt połączył teraz te wymogi z wydajnością i ekonomiką przy konstruowaniu nowego modułowego rozwiązania z obszaru mikro. Połączenie praktyki Bürkert Fluid Control Systems z zakresu konstruowania z długoletnimi doświadczeniami Biosystems, wybitnego producenta sprzętu do analizy poskutkowało stworzeniem nowej jednostki dozującej, znacznie redukującej bieżące koszty oprzyrządowania do analizy.

Nowa jednostka dozująca jest kluczowa dla nowego urządzenia do analizy BA400, które jest skonstruowane do przeprowadzania automatycznej analizy do nawet 400 testów na godzinę. Użytkownik przygotowuje urządzenie z próbkami i odczynnikami przed startem procesu analizy. Konstrukcja nowej jednostki dozującej zredukowała również zużycie wody i materiału, co pozwala użytkownikowi na kontynuację pracy przez osiem godzin bez konieczności zmiany lub ponownego napełniania zbiorników.

Praca urządzeń do analizy klinicznej używanych w medycynie jest ogromnie ważna, jednak presja na redukcję zarówno wydatków inwestycyjnych, jak i kosztów bieżących wzrasta codziennie. Ostateczne rozwiązanie następnie wymaga innowacji tak, aby jednocześnie było zaakceptowane jako sprawdzona technologia i odpowiednio dopasowane do użycia go na urządzeniu w sposób gwarantujący niezawodność.

Biosystems jest hiszpańskim producentem artykułów do diagnostyki klinicznej, który stara się optymalizować proces produkcyjny i zwiększać wydajność operacyjną, a także zapewnić komfort pacjenta. Ostatnio przedsiębiorstwo rozwinęło nowe urządzenie do analizy, które może być użyte w diagnostyce in-vitro, w ścisłej współpracy z firmą Bürkert, mającą doświadczenie w konstruowaniu i wytwarzaniu produktów służących do regulacji i monitorowania cieczy.

Celem projektu było rozwinięcie modułowej jednostki dozującej, która byłaby odpowiednia do użycia nie tylko w nowych urządzeniach, ale także w istniejących urządzeniach do analizy, dostępnych w Biosystems. To stworzyło duże wyzwanie konstrukcyjne, ze względu na potrzebę zintegrowania różnych komponentów, takich jak jednostka wtryskowa, dwa lub trzy zawory, czujnik ciśnienia i filtr, wszystko, co zostanie zamontowane na transparentnej, modułowej strukturze.

Rozwiązanie wymagało dużych umiejętności konstruktorskich i doświadczenia w kontroli przepływu, gdyż potrzebna była wysoka precyzja dozowania w ekstremalnie małej przestrzeni. Inżynierowie z Biosystems wykorzystać możliwości, jakie stwarzał Systemhaus firmy Bürkert, czyli rozwiązania konstrukcyjne, które mogą być wyprodukowane i zmontowane na terenie firmy.

Jednym z kluczowych aspektów konstrukcji było wykrywanie i zapobieganie powstawaniu pęcherzyków powietrza, które mogłyby znacząco wpłynąć na wyniki analizy. Wraz z wymogiem klienta dotyczącym transparentnego okienka kontrolnego, niezbędne dla konstruktorów Bürkert podczas tworzenia nowej jednostki dozującej było uniknięcie chropowatych powierzchni, martwych stref i ostrych kantów.

Inżynierowie rozwinęli modułowy komponent wtrysku, który mieściłby elementy sterujące i uruchamiał je w taki sposób, żeby wszystkie wewnętrzne przejścia wykazywały bardzo wysoką jakość wykończenia. Zawory regulacyjne, bazujące na elektrozaworze typu 0127 i mini elektrozaworze TwinPower typu 6628, zostały umiejscowione tak, aby zminimalizować występowanie martwych stref i zapewnić maksymalną elastyczność kontroli.

Elektrozawory marki Bürkert zostały zaprojektowane specjalnie, aby zapewnić wytrzymałość na ciśnienie zwrotne, łatwość wypłukiwania i mały wolumen wewnętrzny przy jednoczesnej precyzyjnej regulacji mikro przepływu. Dodatkowo, bazowa konstrukcja tych elektrozaworów zapewnia całkowitą separację mediów, co umożliwia zastosowanie zaworów w aplikacjach, gdzie częścią procesu jest specjalne chemiczne czyszczenie z użyciem środków agresywnych.

 

Współpraca w zakresie konstruowania i wyprodukowania nowej jednostki dozującej doprowadziła do powstania technologicznej innowacji i stworzenia zachęty do przezwyciężania technicznych trudności związanych z rozwijaniem unikalnych rozwiązań. Finalna konstrukcja może być stosowana w szeregu urządzeń do analizy, dzięki jej elastyczności, co oznacza wzrost zapotrzebowania na produkty. To z kolei oznacza wzrost zapotrzebowania na komponenty i redukcję kosztów produkcji, co czyni nową jednostkę dozującą bardzo atrakcyjną cenowo.

 

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszym biurem sprzedaży.

Moja lista do porównania