Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Technologia zaworów i automatyzacja procesów w warunkach higienicznych

Niezawodna technologia zaworowa to alfa i omega każdego procesu w browarnictwie i w produkcji napojów. Wymagania praktyki zakładowej idą jednak daleko poza oddaną do dyspozycji technikę i produkcję najwyższej jakości produktów. W odpowiedzi na wyzwania Bürkert przedstawia serię produktów ELEMENT.

Seria ELEMENT stanowi sporą zaletę stworzoną specjalnie dla browarnictwa i producentów napojów oraz znacznie poprawia bezpieczeństwo produktu i powtarzalność procesów. Optymalne możliwości czyszczenia i higieniczna konstrukcja są oczywiste, jednak koncepcja ELEMENT oferuje więcej: kompletne bloki z zaworami procesowymi i sterownikami dla automatyzacji w środowisku higienicznym. Zawory membranowe, skośne i proste mogą przejąć zarówno funkcje włączania, jak również regulacji i mogą być elastycznie dopasowane do procesu użytkownika. Aby można je było łatwo wymienić, zawory procesowe często są instalowane w instalacji z dwoma zakończeniami kołnierzowymi. Zawory procesowe serii ELEMENT natomiast są zwykle wspawane na stałe w instalację. To oszczędza miejsce, dwa dodatkowe spawy, wydatki na instalację i koszty, jednak zaworu nie można by tak łatwo wymontować. Korpus ze stali szlachetnej serii ELEMENT posiada z tego powodu gwint, na którym można osadzić gniazda o różnych średnicach nominalnych. W kombinacji z odpowiednimi wymiennymi grzybkami przepływ można precyzyjnie dopasować do procesu oraz zmienić ustawienia i dostosować na nowo. Zawory regulacyjne marki Bürkert wbudowane w instalację pozwalają na oszczędność energii dzięki możliwości wymiany gniazda zaworu. Dla optymalizacji zużycia energii zawory mogą zostać wyposażone w funkcję szczelnego domykania. W końcu to proces musi być podgrzewany, a nie budynek.

Konstrukcja modułowa

Napędy serii ELEMENT dla zdecentralizowanej automatyzacji umieszczone bezpośrednio na zaworze są kompletnie modułowo konstruowane i mogą być składane dokładnie według potrzeb użytkownika. Głowice sterujące typu 8690, 8691 i 8695 pozwalają na zastosowanie położenia stanu zaworu, zaworu pilotującego lub kombinacji obu. Pozycjonery typu 8692, 8694 i 8696 przejmują zadania regulacji. Pozycjoner typu 8693 dla ruchów skokowych może natomiast przejąć bez nadrzędnego sterowania funkcje regulacji np. temperatury, przepływu i ciśnienia. Możliwa jest np. regulacja wody chłodzącej w instalacjach chłodzących.

Z pomocą pozycjonerów SideControl typy 8792 / 8793 udało się inżynierom Burkerta zmodernizować sterowanie klapą powietrzną w jednej ze słodowni. Urządzenia te jako pozycjonery można stosować do ruchów obrotowych. Można nimi regulować także obce zawory i urządzenia klapowe, przy czym taki pozycjoner nie musi być zamocowany bezpośrednio na zaworze. Dzięki możliwości wymiany starych pozycjonerów wymagających permanentnego zasilania sprężonym powietrzem, otwiera się pole dla ekonomicznej modernizacji instalacji. Za pomocą standaryzowanych łączy wiele fabrykatów można bezproblemowo zastąpić.

Pozycjonery serii ELEMENT i głowice sterujące pracują bezdotykowo i są niewrażliwe na uderzenia ciśnienia. To poprawia bezpieczeństwo procesu i powtarzalność wszystkich funkcji włączania oraz wydłuża żywotność. Głowice sterujące serii ELEMENT są zaopatrywane w czyste powietrze, które trafia do komory sprężynowej i głowicy. Powstające nadciśnienie blokuje dostawanie się wilgoci, środków czyszczących i zanieczyszczeń do środka. Również to jest jednym z wielu gruntownie przemyślanych aspektów higienicznych.

Inteligentna pneumatyka i bezpieczeństwo procesu

Temat sprężonego powietrza również został potraktowany kompleksowo: system automatyzacji typu 8614 umieszczany a szafach sterowniczych zgodnie z klasą ochrony IP65 łączy zalety centralnej i zdecentralizowanej automatyki. W szafach sterowniczych są zastosowane modułowe wyspy zaworowe AirLINE-Quick typu 8640 i 8644, które mają kompaktową budowę i mogą przejąć pneumatyczne sterowanie wszystkich zaworów procesowych oraz sygnalizację instalacji. Zawory pilotowe mogą być bardzo łatwo wymieniane, co dzięki opcjonalnej funkcji blokady-P jest możliwe także podczas pracy układu. Funkcje zabezpieczające proces, jak zawory zwrotne w kanale R+S zapobiegają niepożądanemu krótkiemu zapowietrzeniu sąsiadujących zaworów. Niezdefiniowane stany zaworu albo mieszanie się mediów są dzięki temu wykluczone. Dzięki możliwości rozbudowy o różne moduły pneumatyczne jedna wyspa może realizować aż do 24 funkcji zaworów 3/2-drogowych. Elektryczna technika łączenia może przebiegać do wyboru poprzez łącza feldbus, łączenie zbiorcze albo multipolowe. Za pomocą płyty adaptacyjnej AirLINE-Quick wykonanej ze stali szlachetnej wyspa zaworowa może być zamocowana na dnie albo na ścianie szafy. Wyspa zaworowa AirLINE-Quick jest przy tym wbudowana w szafę Rittal o higienicznej i kompaktowej konstrukcji i w pełni okablowana. Instalacja jest przeprowadzana w bezpośredniej bliskości zaworów w samym środku higienicznego środowiska procesu. Oszczędza to nakład na materiały i samą instalację oraz ułatwia czyszczenie.

Moja lista do porównania