Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Rozwiązania systemowe od jednego dostawcy

Na przykładzie aplikacji do odwróconej osmozy Bürkert prezentuje kompetencje w obszarze przygotowania wody

Indywidualne rozwiązania systemowe na bazie sensorów, zaworów i systemów regulacyjnych dla przemysłu – na to stawia Bürkert Fluid Control Systems. Kompetencje przedsiębiorstwa wychodzą daleko poza projekt i wykonanie wysokiej klasy komponentów dla pomiaru, sterowania i regulacji dla gazów i cieczy. Eksperci firmy Bürkert zademonstrowali to na targach IFAT na podstawie układu odwróconej osmozy przeznaczonego do odsalania wody, skonstruowanego z produktów firmy Bürkert.

Systemhaus firmy Bürkert zbudował z komponentów tej samej marki układ odwróconej osmozy, służący do odsalania wody przemysłowej lub wody pitnej. Na przykładzie tej aplikacji zaprezentowane została umiejętność zaprojektowania indywidualnego rozwiązania systemowego i koncepcji automatyzacji na bazie własnych produktów i szerokiego know-how. Na targach IFAT w Monachium można było podziwiać przenośne urządzenie w akcji. „Oczywiście nie planujemy teraz włączać układu odwróconej osmozy do naszego programu produktów”, oświadcza Cyrus Ardjomandi, Segment Manager Water w firmie Bürkert. „Chodzi tu o układ pokazowy, obrazujący nasze możliwości i spektrum wielu pojedynczych rozwiązań w obszarze oczyszczania wody w praktyce. Dzięki naszym kompetencjom w obszarze przygotowania wody zawsze jesteśmy w stanie wygenerować dla naszych klientów praktyczne korzyści”, mówi Ardjomandi.

Bazowa konstrukcja układu

Układ pokazowy składa się z obiegu do odsalania zmiękczonej wody. Do demonstracji użyto permeatu (cieczy pozostałej po ultrafiltracji) i koncentratu zmieszanych w jednym zbiorniku i pobieranych znowu jako surowa woda. Woda trafia najpierw do 20” filtra z wkładem 5µm i jest potem odsalana w trzech modułach membranowych. Pompa obiegu z przetwornikiem częstotliwości pracuje jako pompa wysokiego ciśnienia, a pompa cyrkulacyjna, również wyposażona w przetwornik, dba o obieg wody. Ultra cichy kompresor dostarcza powietrze procesowe do zaworów pneumatycznych. Do celów pokazania pojedynczych przepływów sięgnął Bürkert po przepływomierz dławikowy, najczęściej stosowany w procesie przygotowania wody. Dodatkowe czujniki łopatkowe – nadające się szczególnie do mierzenia mediów nie przewodzących – rejestrują przepływy i przekazują je do sterownika. Przełączniki ciśnienia przejmują kontrolę ciśnienia wejściowego i systemowego.

Wszystkie komponenty od jednego dostawcy

Kilka perfekcyjnie dopasowanych zaworów Bürkert steruje strumieniami cieczy. Regulację strumieniami dla zaworów przejmuje wbudowany po stronie permeatu kontroler przepływu typu 8611. Jest on skonstruowany do regulacji 2-, 3-punktowej oraz ON/OFF, a także do regulacji proporcjonalnej. Za sterowanie czujnikami odpowiedzialny jest wielofunkcyjny przetwornik multiCELL typu 8619. Wraz z Systemem Analizy Online typ 8905 Bürkert posiada w ofercie kompaktowy, modułowy, składany z maksymalnie 30 czujników (cubes) kompletny system do analizy wody. Całościowa koncepcja wraz z zestawieniem szafy sterowniczej powstała w Systemhaus w Menden. Cała elektryczna nadbudowa odpowiada VDE 0100 i VDE 113. Na bazie konstrukcji Szafy sterowniczej Bürkert oferuje kompletną automatykę. Aby sterować aplikacją i regulować przepływy, potrzeba precyzyjnych i niezawodnych czujników. Bürkert oferuje szerokie ich spektrum, na czym zyskuje sam układ odwróconej osmozy, czyli czujniki ciśnienia, ciśnieniomierze łopatkowe i konduktometry. Układ uzupełnia urządzenie dostosowujące wody procesowe o różnej twardości,  temperaturach i przewodności do wartości zadanych.

Nawet jeśli prezentowany na targach IFAT układ odwróconej osmozy nie odpowiada realnym warunkom przemysłowym, to obrazuje on know-how przedsiębiorstwa Bürkert Fluid Control Systems w tym obszarze. „Układ w rzeczywistości nie będzie tak wyglądał. Jednak pokazuje on wszystkie możliwości i funkcje, jakie Bürkert może zaproponować swoim klientom w tej gałęzi przemysłu”, oświadcza Cyrus Ardjomandi.

Moja lista do porównania