Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Innowacyjny przepływomierz wykorzystujący fale SAW

W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym poszukiwane są urządzenia pomiarowe przepływu, które nie tylko pracują z wysoką precyzją, ale spełniają też wysokie standardy i ustawowe wymogi dotyczące higieny i czyszczenia. FLOWave typu 8098 marki Bürkert oferuje praktyczne rozwiązanie.

Przepływomierz pracuje z wykorzystaniem opatentowanej techniki SAW (Surface Acoustic Waves), czyli z użyciem fal powierzchniowym do pomiaru. Zaletą tej technologii jest przede wszystkim brak wbudowanych elementów i brak przewężeń, a więc także brak powierzchni martwej w rurze pomiarowej. Pomiar odbywa się bez kontaktu między elementami czujnika i medium, nie powstają żadne oddziaływania pływu na elementy czujnika, ani medium nie może być zanieczyszczone przez sam czujnik. Jest to rozwiązanie higieniczne i ułatwiające czyszczenie (Hygienic Design). Ponieważ rura pomiarowa nie różni się konstrukcyjnie od każdej innej prostej rury w instalacji, nie występują ubytki ciśnienia. Kompaktowa wielkość i niewielka waga umożliwiają ponadto nieskomplikowaną instalację.

W odróżnieniu do innych procesów pomiarowych FLOWave nadaje się do mediów bez przewodności, zużywa wyraźnie mniej energii niż przykładowo przepływomierz Coriolis i może być zamontowany w dowolnej pozycji. Pomiar jest dokonywany zarówno w cieczach stojących, jak i w strumieniu oraz strumieniach o zmiennej sile. Ponadto nie potrzebne są żadne konserwacje, co znacznie obniża koszty procesu.

Dokładnie i z przyszłością

Kompaktowy, całkowicie wykonany ze stali szlachetnej przepływomierz mierzy wolumen przepływu z dokładnością 0,4 % wartości pomiarowej. Temperatura mierzona jest z dokładnością 1 °C. Zależnie od średnicy nominalnej ciśnienie nominalne wynosi do 40 bar. Założony zakres temperatur umożliwia przeprowadzenie zarówno czyszczenia CIP, jak i SIP. Przepływomierz dostępny jest w wielkości DN15, DN25, DN40 i DN50 z rurami i przyłączem Clamp zgodnie z ASME, ISO i SMS i może być używane z wyświetlaczem lub bez. Przetwornik FLOWave bazuje na platformie elektronicznej EDIP (Efficient Device Integration Platform), umożliwiającej połącznie wraz z innymi urządzeniami marki Bürkert w inteligentny system. To ułatwia integrację i obsługę urządzeń. Obok pomiaru wolumenu przepływu i temperatury zakres działania FLOWave zostanie rozszerzony o kolejne wartości pomiarowe, jak faktor szczelności (do rozpoznawania gęstości) i faktor akustyczny (do rozpoznawania pęcherzy gazowych). Tymczasem urządzenie znajduje zastosowanie między innymi w przypadku olei spożywczych, jogurtu, odżywek dla niemowląt, klei, lakierów i olei silnikowych. FLOWave zalicza się więc do niewielu urządzeń, które te szerokie spektrum aplikacji pokrywają. W przypadku mediów podobnych do wody, jak kwasy, ługi i kondensaty a także wody bez przewodności FLOWave jest produktem o bardzo dużej skuteczności.

Ceniony w przemyśle farmaceutycznym

W przemyśle farmaceutycznym przepływomierz FLOWave sprawdził się już w wielu, zupełnie różnych aplikacjach, np. przy pomiarze przepływu wody destylowanej, przy mieszaniu zastrzyków dożylnych, przy wielu zadaniach dozowania i monitorowania różnych płynów, służących w produkcji, a także w skrajnie trudnych  procesach CIP i SIP, wymagających monitorowania przepływu i temperatury.

Moja lista do porównania