Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Jak działają przepływomierze elektromagnetyczne

Przepływomierze elektromagnetyczne są niewiarygodnie użytecznymi urządzeniami do regulacji precyzyjnego dozowania oraz pomiarów przepływu. Bürkert odpowiada na najczęściej powtarzające się pytania odnośnie przepływomierzy magnetycznych, w tym: co to są przepływomierze magnetyczne, jak działają, ich zalety i możliwości zastosowania.

Co to jest przepływomierz magnetyczny?

Przepływomierze magnetyczne wykorzystują prawo indukcji elektromagnetycznej, aby określić przepływ cieczy w rurze. Zgodnie z nim przepływ płynu przewodzącego przez pole magnetyczne powoduje napięcie elektryczne wyczuwane przez elektrody ulokowane na ścianie tuby przepływowej. Napięcie jest generowane proporcjonalnie do ruchu przepływającego płynu. Innymi słowy, im szybszy przepływ płynu, tym mocniejszy sygnał jest generowany. Przepływomierz magnetyczny wykorzystuje zatem ten sygnał, aby określić przepływ płynu.

Jak działa przepływomierz magnetyczny

 To jak działa przepływomierz magnetyczny zależy od wybranego typu. Bürkert oferuje dwa typy przepływomierzy: typu insert oraz pełnoprzepływowy. Linia przepływomierzy typu insert obejmuje typ 8041 oraz typ 8045. Oba składają się z modułu elektronicznego i czujnika wykonanego z PVDF lub stali szlachetnej i służą do pomiaru cieczy neutralnych i nieznacznie agresywnych z przewodnością powyżej 20 µS/cm oraz przeznaczone są do przewodów o średnicy DN06 do DN400.

Linia przepływomierzy pełnoprzepływowych obejmuje typ 8051, 8054, 8055 i 8056. Przepływomierze te składają się ze złączki z czujnikiem magnetycznym oraz z elektroniki; przeznaczone są do pomiarów cieczy z minimalna przewodnością 5 μS/cm.

Zalety przepływomierzy elektromagnetycznych

 

Jest wiele zalet w stosowaniu przepływomierzy elektromagnetycznych, takich jak typ 8041 i 8045. Te przepływomierze typu insert charakteryzują się czujnikami bez części ruchomych, są wykonane z materiałów zgodnych z FDA oraz nadają się do aplikacji CIP (Clean in Place). Oba dostępne są z przyłączami G2” dla wersji czujnika PVDF oraz dodatkowo z przyłączem Clamp dla wersji z czujnikiem ze stali szlachetnej.

Wszystkie przepływomierze elektromagnetyczne pełnoprzepływowe stanowią kompletne rozwiązanie dla pomiarów ciągłych oraz kontroli partii produktu, przeznaczone są do użytku w aplikacjach od przygotowania wody, przez higienę, produkcję żywności i napojów, po farmację. W połączeniu z zaworem dozującym przepływomierz jest idealny do regulowania wysoce precyzyjnych procesów dozowania i pomiaru.

Zastosowania przepływomierzy magnetycznych

Istnieje cały szereg zastosowań przepływomierzy magnetycznych marki Bürkert. Typ 8041 wersja z czujnikiem ze stali szlachetnej może być używany w warunkach wysokiego ciśnienia (do PN16) oraz wysokiej temperatury medium (do 150°). Podczas gdy typ 8045 wersja z czujnikiem ze stali szlachetnej również może być używany w warunkach wysokiego ciśnienia (do PN16), to maksymalna temperatura medium wynosi 110°C, ze względu na zintegrowany wyświetlacz LCD. Ponadto typ 8045 został skonstruowany do aplikacji z agresywnymi cieczami (chemikalia), a szczególnie z wodą morską. Wśród przepływomierzy pełnoprzepływowych znajduje się też typ 8051, przeznaczony dla małych przepływów oraz sprawdzający się w aplikacjach Clean in Place (CIP). Typy 8054 / 8055 stosowane są w procesach przygotowania wody. W kombinacji z zaworem typ 8056 może regulować z wysoką precyzją procesy dozowania oraz mierzyć przepływ w aplikacjach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.

Moja lista do porównania