Bezpieczne przełączanie gazów testowych
Kompaktowy blok zaworowy do kontroli szczelności – Współpraca ze spółką aprotec GmbH
Kompaktowa stacja dystrybucyjna do automatycznego systemu badania szczelności
Tam, gdzie w grę wchodzą płyny, zawory układu sterowniczego do gazów lub płynów służą niezastąpioną pomocą. W związku z tym mają one wpływ na wiele najróżniejszych procesów, począwszy od uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, poprzez przemysł spożywczy i farmaceutyczny, aż po produkcję kosmetyków lub sektor petrochemiczny oraz zastosowania wodorowe. Zawory są również niezbędne w przypadku wielu urządzeń badawczych. Przykładem są systemy testowe przeznaczone do urządzeń klimatyzacyjnych, których orurowanie wymaga kontroli szczelności, aby zapobiec wyciekom czynnika chłodniczego. W przypadku takich systemów kontroli szczelności wymagane są zawory, które gwarantują zarówno wysoki poziom szczelności, są solidne i trwałe oraz umożliwiają dużą przepustowość przy kompaktowej konstrukcji.
Lato, słońce, urlop, czego chcieć więcej! Jednak kiedy w szczycie sezonu słońce rozpala przyczepę kempingową lub kamper, a w zasięgu wzroku nie widać nawet skrawka cienia, wówczas pomóc może jedynie klimatyzacja. Wybór odpowiednich urządzeń chłodniczych do zastosowań mobilnych jest szeroki. Różne modele łączy przy tym pewna cecha wspólna: wymagają one kontroli przed ich zastosowaniem, aby długofalowo zapewnić niezawodne funkcjonowanie podczas późniejszej eksploatacji. Często jest ona przeprowadzana ręcznie: aby sprawdzić szczelność orurowania przeznaczonego do czynnika chłodniczego, do poszczególnych miejsc połączeń należy przyłożyć specjalny czujnik detekcyjny zapachu.
Wartości tego typu ręcznych pomiarów nie są jednak powtarzalne. Ponadto nie zawsze są one niezawodne z powodu różnic czasów pomiaru oraz odległości z jakich są przeprowadzane. Czasami pracownik może również działać zbyt szybko podczas sprawdzania miejsca badania. W związku z tym spółka aprotec GmbH opracowała dla firmy Truma, producenta systemów klimatyzacyjnych do przyczep kempingowych, system badania, który automatycznie sprawdza orurowanie urządzeń pod kątem ich szczelności. Celem jest zapobieganie sytuacjom, w których osoba obsługująca czujnik detekcyjny zapachu, może stać się źródłem błędu.
Zacisk nieszczelności zamiast pracy ręcznej
Kluczową rolę odgrywają przy tym zaciski nieszczelności. Są one ręcznie montowane we wszystkich miejscach połączeń rur, które mają zostać poddane kontroli. W pierwszej kolejności dokonywany jest pomiar tła urządzenia klimatyzacyjnego za pomocą dodatkowego zacisku nieszczelności, który nie uczestniczy we właściwym procesie badania. Jeśli nie mieści się on w pożądanym zakresie, ciśnienie absolutne urządzenia klimatyzacyjnego jest najpierw obniżane do ok. 1 mbar, a następnie jest do niego wprowadzany gaz testowy (gaz formujący lub hel) o ciśnieniu 40 bar. W końcowej diagnostyce dużych wycieków wszystkie zaciski są podłączone do detektora, następnie każdy zacisk nieszczelności jest sprawdzany oddzielnie. Wcześniej każdorazowo sprawdzane jest tło również, aby dokonać pomiaru wskaźnika wycieku na każdym zacisku.
Blok zaworowy z dwunastoma zaworami ze zworą wahliwą
W przypadku wycieków gazu formującego lub helu odpowiedni gaz jest doprowadzany do systemu wykrywania za pomocą kapilar transportowych zintegrowanych w zaciskach nieszczelności i tam sygnalizowany. Zadanie bezpiecznego przełączania pomiędzy poszczególnymi zaciskami przejmuje blok zaworowy. „Zamontowano dwanaście zaworów ze zworą wahliwą marki Bürkert Fluid Control Systems”, relacjonuje Michael Landgraf, Dyrektor zarządzający w aprotec. Wszystkie zaciski nieszczelności są podłączone do zaworów za pomocą kapilar transportowych. Następnie zawory przełączają się w taki sposób, że kapilary transportowe są kolejno podłączane do systemu detekcyjnego. Zapewnia to jednoznaczne przyporządkowanie zacisków nieszczelności do miejsca wycieku. Ponadto szybkie przełączanie zastosowanych zaworów Bürkert umożliwia stabilny proces pomiaru. Pracownik, który umieszcza zaciski nieszczelności na urządzeniu klimatyzującym, widzi wyświetlenie statusu badania na zacisku. W celu kalibracji systemu na zaciskach można przymocować wzorzec pomiarowy, wówczas proces jest przeprowadzany automatycznie.
Zawory typu 0331 są wytrzymałe i potwierdziły już swoją wysoką trwałość i niezawodność w wielu innych zastosowaniach.
„Od dawna współpracujemy również ze specjalistami ds. płynów z Bürkert i jesteśmy przekonani o jakości oraz niezawodności zaworów.”
Kompaktowy blok zaworowy jako stacja dystrybucji gazu testowego.
Kompaktowe rozwiązanie przy wysokiej przepustowości
Zastosowane zawory to zawory ze zworą wahliwą bezpośredniego działania z separacją mediów, dostępne w wersji in 3/2- i 2/2-drogowej.
- Wersja 3/2-drogowa jako zawór dystrybucyjny i mieszający
- Solidna, wytrzymała prowadnica
- Różne materiały membrany i mechanizmy działania
- Dostępne materiały obudowy: mosiądz, stal szlachetna, PEEK oraz polipropylen
- Z wysoce odpornych chemicznie cewek elektromagnesu formowanych żywicą epoksydową
- Nadaje się również przy zastosowaniu mediów krytycznych, jak np. agresywne kwasy i zasady
- Typ 0331 z obsługą ręczną rozruchu / oddania do użytku oraz badania
- Stan załączenia dzięki sygnalizowaniu położenia jako sygnał binarny lub NAMUR
- Opcjonalnie z elektronicznym obniżeniem wydajności lub wariantem impulsowym w celu oszczędności energii
Wszystkie trzy wyjścia zaworów znajdują się na tej samej płaszczyźnie. W przypadku serwisowania należy jedynie wymienić zawór, bez konieczności modyfikacji przewodów elastycznych.
„Ponadto same zawory są również szczelne próżniowo do 1*10-7 mbar*l/s. Dzięki wymiarowi nominalnemu wynoszącemu 4 mm, pomimo kompaktowych rozmiarów, umożliwiają także wysoką przepustowość.”
Jednak jeszcze jedna cecha okazała się praktyczna: wszystkie trzy wyloty zaworu znajdują się na dole obudowy. Jest to zaleta w porównaniu z innymi wersjami zaworów, w przypadku których trzeci wylot znajduje się zazwyczaj u góry. Jeśli w przeciwieństwie do tego wszystkie trzy wyloty znajdują się w tej samej płaszczyźnie, w razie serwisowania należy jedynie wymienić zawór, bez konieczności modyfikacji przewodów. Zarówno twórca systemu kontroli szczelności jak i producent urządzeń chłodniczych są bardzo zadowoleni; dzięki zaworom istnieje możliwość odtworzenia wszystkich wyników pomiarów w dowolnym momencie, a ich dokumentacja jest przejrzysta. Osoby korzystające z kamperów i przyczep kempingowych mogą latem polegać na działaniu swoich urządzeń klimatyzacyjnych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby kolejne wakacje spędzić w dobrze wentylowanym kamperze.
„Istotne są dla nas jakość oraz niezawodność w odniesieniu do wszystkich stosowanych komponentów, ponieważ nasze instalacje również muszą spełniać wysokie standardy jakościowe.”