Uwaga – twoja przeglądarka internetowa jest nieaktualna
Używasz przestarzałej wersji przeglądarki internetowej. Niestety nie możemy zagwarantować bezbłędnego korzystania z naszej strony internetowej. Ponadto korzystanie z przestarzałych wersji przeglądarek często prowadzi do problemów z niską szybkością i zagrożeniami bezpieczeństwa. Zalecamy zainstalowanie nowej wersji lub innej przeglądarki, aby zapewnić pełną funkcjonalność naszej strony internetowej.
Obieg WFI: Zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki lokalnym układom regulacji złożonym z zaworów i czujników
Woda do iniekcji (WFI) dla przemysłu farmaceutycznego wymaga specjalnej obsługi. Jej jakość musi być kontrolowana i dokumentowana, a natężenie przepływu mierzone i regulowane w taki sposób, aby zawsze zagwarantować czystość i dostępność. Ilość energii potrzebna do produkcji, dystrybucji i przechowywania WFI przekłada się na znaczne koszty operacyjne. Jednocześnie ochrona środowiska i zrównoważony rozwój to coraz ważniejsze kwestie w wielu firmach farmaceutycznych. Z tego względu efektywność energetyczna systemu jest ważną kwestią podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej, przy czym chętnie Ci pomożemy.
Wyzwania związane z regulacją WFI
WFI to istotny czynnik kosztów w wytwarzaniu produktów medycznych i należy ją stosować oszczędnie ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Niedokładne metody pomiaru przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas procesu trzeba poradzić sobie z wieloma wyzwaniami:
Uzdatnianie wody
Zbiornik WFI
Pompa
Wymiennik ciepła
Dopływ WFI
Zawór regulacyjny do zastosowań farmaceutycznych
Punkty odbioru WFI
Przepływomierz Coriolisa
Odpływ WFI
Ultradźwiękowe czujniki zaciskowe
Konwencjonalne rozwiązanie i jego wady
W przypadku wycofania z obiegu zbyt dużej ilości WFI, zaistnieją niepotrzebne dodatkowe koszty. Zawory membranowe można wykorzystywać do regulacji odbioru WFI, ponieważ spełniają one wysokie standardy higieny obowiązujące w przemyśle farmaceutycznym – jednakże są one stosunkowo nieprecyzyjne. Aby to zrekompensować, często specjalnie do tego zadania tworzone są drogie, ciężkie napędy regulacyjne.
Wartość docelowa
Regulacja (wartość faktyczna)
Ciągłe monitorowanie obiegu WFI ma na celu zabezpieczenie procesów produkcyjnych i zagwarantowanie stałej dostępności systemu – przy jak najmniejszym nakładzie pracy ludzkiej. Jednocześnie ułatwia to zachowanie zgodności z licznymi wytycznymi i przepisami obowiązującymi w przemyśle farmaceutycznym, które wymagają kompletnej dokumentacji parametrów pomiarowych w celu umożliwienia jednoznacznej identyfikowalności.
W konwencjonalnych instalacjach do kontrolowania przepływu WFI w punktach odbioru często używane są mierniki Coriolisa, ale zwykle charakteryzują się one wysoką ceną i dużymi kosztami eksploatacji. Ponieważ redukują przewody rurowe, zwiększają koszty pompowania. Ponadto ich rozmiar i waga sprawiają, że rozwiązania te są nieporęczne w montażu.
Prędkość i temperatura w obiegu WFI powinny zawsze być zgodne z wytycznymi, aby w przewodach rurowych nie osadzał się szkodliwy biofilm. Spowodowałoby to zanieczyszczenie oczyszczonej wody, a tym samym również produktów farmaceutycznych. Dlatego czujniki natężenia przepływu i temperatury monitorują ten proces. W konwencjonalnych zastosowaniach często wykorzystywane są ultradźwiękowe czujniki zaciskowe, które jednak wymagają skomplikowanej kalibracji, a ponadto są podatne na awarie i stosunkowo nieprecyzyjne.
Temperatura
Prędkość
Przygotowanie i magazynowanie wody do iniekcji (WFI) ma duży wpływ na koszty operacyjne. Z tego względu dzienne zużycie WFI jest ustalane z tak dużą dokładnością, jak tylko jest to możliwe. Jeśli dzienne zużycie jest wyjątkowo wysokie, można dodatkowo uzyskać wskazówki na temat możliwych błędów na niektórych etapach procesu. Pomiar często jest wykonywany za pomocą ultradźwiękowych czujników zaciskowych, które są jednak podatne na błędy, dlatego trudno jest za ich pomocą precyzyjnie określić dzienną ilość.
Przepływomierze, czujniki temperatury, zawory regulacyjne i inne komponenty często są instalowane w trudno dostępnych miejscach w systemie lub w maszynie. Ponadto urządzenia te są przeważnie duże i ciężkie. Z reguły czynniki te utrudniają zarówno fazę montażu, jak i późniejszą konserwację w codziennej produkcji.
Precyzyjna regulacja i sterowanie obiegiem WFI dzięki dopasowanym systemom
Aby monitorować, regulować i dokumentować jakość i dostępność wody w obiegu WFI przez całą dobę w sposób oszczędzający czas, kluczowe są niezawodne i wydajne rozwiązania. W ten sposób możesz szybko reagować na odchylenia w procesie i uniknąć awarii procesu lub wadliwych partii.
PLC
Uzdatnianie wody: Kontrola jakości wody: Przez Internet i stale – z rozwiązaniem
typ 8905
Zawór regulacyjny typ 2103
Zbiornik WFI
Zawór regulacyjny typ 2105
Zawór regulacyjny typ 2104
Zawór regulacyjny typ 2104
Pompa
Dopływ WFI
Wymiennik ciepła
FLOWave S Typ 8098
FLOWave L Typ 8098
FLOWave L Typ 8098
Elektromotoryczny zawór regulacyjny typ 3363
Odpływ WFI
Zalety rozwiązań firmy Bürkert w lokalnych układach regulacji:
Rozwiązania regulacyjne Bürkert dokładnie odpowiadają wymaganiom klienta. Lokalny układ regulacji do odbioru ultraczystej wody do procesu produkcyjnego w połączeniu z indywidualnie zaprojektowanymi komponentami gwarantuje niezwykle precyzyjne dozowanie wody Dzięki krótkiemu czasowi reakcji zawór może się natychmiast przełączyć w przypadku niepożądanych odchyleń w procesie. Dzięki temu zastosowanie za dużej ilości należy do przeszłości, a wydajność instalacji zwiększa się.
Kontrola procesu
Kontrola pozycji zaworu
Wartość docelowa
Do zastosowań wymagających bardzo precyzyjnego układu sterowniczego i takich, w których sprężone powietrze nie jest dostępne lub jest niepożądane, doskonałym rozwiązaniem są zawory napędzane elektromotorycznie. Dzięki wyższej rozdzielczości regulacja przebiega jeszcze dokładniej niż w przypadku zaworów z napędem pneumatycznym. Na skutek prawie bezstopniowego uruchamiania zaworu możliwa jest bardzo precyzyjna regulacja ilości przepływającej WFI, co zapobiega efektowi „przeregulowania” przy uruchamianiu zaworu regulacyjnego.
Konwencjonalny zawórPneumatyczny membranowy zawór regulacyjny typ 2104Elektromotoryczny membranowy zawór regulacyjny typ 3363
Wartość docelowa
Regulacja (wartość faktyczna)
Precyzyjna regulacja bez efektu „przeregulowania”
Aby wytworzyć sprężone powietrze, potrzebna jest energia elektryczna – a to powoduje koszty. Konwencjonalna technologia zaworów wymaga stałego dostarczania sprężonego powietrza w celu regulacji dopływu pary przez zawór procesowy, a tym samym zagwarantowania dokładnej regulacji WFI. Firma Bürkert wykorzystuje natomiast technologię zaworów elektromagnetycznych, która wymaga sprężonego powietrza jedynie do zmiany pozycji zaworu. Znacznie zmniejsza to zużycie energii, a przez to również koszty operacyjne.
Zużycie sprężonego powietrza – metoda dyszy – płyty kierunkowej
Zużycie sprężonego powietrza – metoda zaworu elektromagnetycznego Bürkert
Ruch
W procesie wytwarzania produktów farmaceutycznych obowiązują precyzyjne wytyczne w zakresie dokładnej regulacji obiegu WFI i dokumentacji odpowiednich parametrów. Jednakże procesy odbioru z obiegu WFI mogą być precyzyjnie kontrolowane tylko wtedy, gdy zawory regulacyjne są odpowiednio ustawione. Bürkert ułatwia to i dzięki właściwemu wymiarowaniu pomaga optymalnie wykorzystać zakres skoku zaworu i zapewnić wystarczającą rezerwę przepływu.
Zawór jest ustawiony na za mały przepływZawór jest optymalnie ustawionyZawór jest ustawiony na za duży przepływ
Współczynnik Kv (Kv)
Natężenie przepływu (q)
Zakres skoku
Rezerwa przepływu
Do przeprowadzania higienicznych, precyzyjnych pomiarów przepływu inżynierowie z firmy Bürkert opracowali FLOWave. Dzięki nowatorskiej technologii SAW można określić wartości przepływu i temperatury bez żadnych czujników w rurze pomiarowej – niezależnie od przewodności mediów. Nowy typ pomiaru w rurze jest szczególnie dokładny, ułatwia integrację z obiegiem WFI i minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia: ponieważ nie ma przestrzeni martwej, nie dochodzi do zanieczyszczenia.
Precyzyjne doradztwo w zakresie dostosowanych układów regulacji
Pomożemy Ci i wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie. Dlatego firma Bürkert wspiera Cię: począwszy od indywidualnego projektu układu regulacji, poprzez dobór i wymiarowanie zaworów potrzebnych do procesu, łącznie z technologiami napędowymi, aż po odpowiednie rozwiązanie automatyzacji. W ten sposób nie tylko przyspieszysz swoje procesy, ale także zwiększysz wydajność systemu i zaoszczędzisz na kosztach planowania, rozruchu i eksploatacji. Przy stałych konsultacjach z Tobą osobiście dobieramy i w razie potrzeby wstępnie montujemy wszystkie wymagane komponenty (zawory, urządzenia napędowe, przewody rurowe).
Mniejsze zużycie energii dzięki technologii zaworów elektromagnetycznych
Do wytworzenia sprężonego powietrza wymagana jest energia elektryczna – istotny czynnik kosztów. Podczas gdy konwencjonalna technologia zaworów wymaga stałego dostarczania sprężonego powietrza, technologia zaworów elektromagnetycznych firmy Bürkert wykorzystuje sprężone powietrze tylko wtedy, gdy konieczna jest zmiana pozycji zaworu. To znacznie zmniejsza zużycie energii.
Ruch
Zużycie sprężonego powietrza – metoda dyszy – płyty kierunkowej
Zużycie sprężonego powietrza – metoda zaworu elektromagnetycznego Bürkert
Zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki nowoczesnej technologii zaworów: Długotrwałe zużycie sprężonego powietrza przy zastosowaniu konwencjonalnych zaworów sumuje się do dużych kosztów wraz z dużą liczbą zaworów i na przestrzeni lat.
W naszej przykładowej kalkulacji potrzebne jest 100 litrów sprężonego powietrza na godzinę przy konwencjonalnym rozwiązaniu – bez żadnych czynności regulacji. Koszty te możesz zaoszczędzić dzięki technologii zaworów elektromagnetycznych. Jeśli wyliczysz ten koszt za okres 10 lat przy 100% dostępności i 30 urządzeniach, możesz w tym przykładzie zaoszczędzić ponad 28 000 € dzięki mniejszemu zużyciu sprężonego powietrza.
Koszty niskiego zużycia sprężonego powietrza do czynności regulacji rozwiązania Bürkert nie są tutaj brane pod uwagę.
Rozwiązanie konwencjonalne Rozwiązanie Bürkert
100 l na godzinę: Zużycie sprężonego powietrza bez czynności regulacji
Koszt: 0,1 € na Nm³ sprężonego powietrza
Okres eksploatacji 10 lat przy 100% dostępności
Godzin
Godzin
Okres eksploatacji 10 lat przy 100% dostępności
Koszt: 0,1 € na Nm³ sprężonego powietrza
30 urządzeń
30 urządzeń
Koszt: 876 € na urządzenie w okresie 10 lat
Koszt: 0 € na urządzenie w okresie 10 lat
Koszt łączny: 0 €
Koszt łączny: 28,280 €
0,0 l na godzinę: Zużycie sprężonego powietrza bez czynności regulacji
Z naszym kalkulatorem zaworowym można łatwo i poprawnie obliczyć parametry zaworów gniazdowych i membranowych z pneumatycznym i elektromotorycznym napędem.
Aplikacja Bürkert resistApp pomaga Ci podczas poszukiwania odpornych materiałów i udostępnia Ci informacje na temat odporności chemicznej elastomerów, tworzyw sztucznych i metali na wiele gazowych i płynnych mediów.