Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
wyślij e-mail

Automatyzacja rozdzielona

Bez względu na to, czy chodzi o produkcję farmaceutyków, czy artykułów spożywczych – higiena, bezpieczeństwo i stała monitorowalność są czynnikami o najwyższym znaczeniu. Cele te można osiągnąć na przykład poprzez automatyzację rozdzieloną instalacji lub maszyny. Rozwiązanie takie sprawdza się zarówno w przypadku nowych, jak i istniejących instalacji i nie musi być skomplikowane. Firma Bürkert wesprze Cię optymalnie dopasowanymi i kompaktowymi rozwiązaniami, które zostaną dopasowane do istniejących struktur i które są elastyczne – w końcu już dziś trzeba myśleć o jutrze i uwzględniać przyszłe kroki innowacyjne w kontekście cyfryzacji. Dowiedz się, jak połączyć nasze różnorodne komponenty i po prostu połączyć wyspy zaworowe, szafy sterownicze i zawory procesowe w jeden system automatyki. Doradzamy obiektywnie, neutralnie i z dużym doświadczeniem.

 • Fotografische Darstellung eines komplexen Schaltschranks mit Ventilinseln, Kabeln, Rohren und Schläuchen
 • Fotografische Darstellung einer komplexen Anlage mit Schaltschränken, Kabeln, Rohren und Schläuchen
 • Grafische Darstellung eines Ausschnittes aus einem Förderband mit justierbarer Führung, Detaildarstellung Ventilinsel und Prozessventil
 • Grafische Darstellung eines Konzepts, das Schaltschrank mit SPS, Ventilinseln AirLine Field, Industrial Ethernet Gateway und Bürkert I/O-Module umfasst
 • Grafische Darstellung eines Förderbandes mit automtisert justierbarer Führung über Rollen und Pneumatik; Ventilinseln und gamit verbundenen Ventilen

Kiedy koncepcja automatyzacji rozdzielonej staje się w Twoim przypadku możliwa do rozważenia?

 • Kiedy potrzebujesz ciasno rozmieszczonych zaworów w systemie.
 • Jeśli pragniesz elastycznie tworzyć systemy częściowe.
 • Jeśli chcesz zautomatyzować poszczególne etapy procesu w późniejszym czasie.

Dzięki rozwiązaniom systemowym firmy Bürkert wymagane komponenty, takie jak szafy sterownicze lub moduły polowe i zawory procesowe, są do siebie optymalnie dopasowane i można je płynnie łączyć za pomocą inteligentnych komponentów. Wstępnie zakwalifikowana platforma ułatwia zarówno planowanie, jak i prace inżynierskie. Rozszerzenie koncepcji automatyki rozdzielonej jest możliwe w każdej chwili przy minimalnych nakładach.

Bez szafy sterowniczej: Bezpieczeństwo procesu i jakość produktu kontrolowana bezpośrednio na miejscu

Co jest dla Ciebie szczególnie ważne? Szybkie przełączanie? Możliwie jak najmniejsza ilość kabli i węży? Innowacyjne wyspy zaworowe AirLINE Field firmy Bürkert oferują jedno i drugie. Można je zainstalować w pobliżu procesu, dlatego zawory przełączają się niezwykle szybko dzięki krótkim ścieżkom pneumatycznym. Dzięki temu potrzebujesz jednocześnie mniej sprężonego powietrza i mniej energii. Korzystając z rozdzielonego układu sterowniczego, można również szybko i precyzyjnie identyfikować błędy i wyłączać poszczególne moduły zamiast całej instalacji. To pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Typ 8653 AirLine Field
Automatyzacja rozdzielona bez szafy sterowniczej / bezpośrednio w polu

Z szafą sterowniczą: Automatyzuj niezawodnie w bezpośrednim sąsiedztwie procesu

Chcesz zautomatyzować funkcje pneumatyczne swojego systemu? Do tego nadają się wyspy zaworowe firmy Bürkert w szafie sterowniczej. Korzystając z wysp zaworowych sterujesz procesami poprzez sieć pojedynczych zaworów. W ten sposób możesz nie tylko usprawnić procesy produkcyjne, ale także sprawić, że będą bezpieczniejsze. Możesz wcześnie identyfikować błędy za pomocą przemyślanej funkcji diagnostycznej – działającej na urządzeniu i na poziomie zarządzania instalacją.

Rozwiązania dla szaf sterowniczych – indywidualnie konfigurowalne
Automatyzacja rozdzielona z szafą sterowniczą – blisko procesu

Rozwiązania manualne i ich słabości

Najlepszym sposobem zrozumienia zalet zautomatyzowanych etapów procesu jest skorzystanie z przykładu. Dlatego też poniżej przyjrzymy się procesowi ekstrakcji w celu wyprodukowania cukru lub syropu cukrowego: Przenośnik taśmowy transportuje rozdrobnione buraki cukrowe z maszyny tnącej do wieży ekstrakcyjnej, gdzie pozyskiwany jest sok. Aby zapobiec ześlizgiwaniu się wysłodków buraczanych i wyciekania soku, przenośnik taśmowy wyposażony jest w regulowane prowadnice, które muszą być błyskawicznie przesuwane w zależności od ilości i wielkości mieszanki. To sprawia, że ścieżka podawania przenośnika jest większa lub mniejsza. W standardowym procesie produkcyjnym pracownicy muszą ręcznie obsługiwać siłowniki, aby ustawić prowadnice we właściwej pozycji.

Dużo wysłodków buraczanych lub duże wysłodki buraczane
Mało wysłodków buraczanych lub małe wysłodki buraczane
Wyjście towarów
Pozyskiwanie soku

Bezpieczeństwo procesu dzięki koncepcji automatyzacji rozdzielonej

Innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym zautomatyzować ręczny etap procesu, jak opisana korekta przenośnika taśmowego, jest koncepcja automatyzacji rozdzielonej z komponentami Hygienic Design. W przedstawionym tutaj przykładzie siłowniki innego producenta są sterowane pneumatycznie za pomocą AirLINE Field typ 8653. Sygnały zwrotne na cylindrze są w prosty sposób podłączone do modułu wejść cyfrowych ME64 za pomocą kabla M12. Moduł pneumatyczny typu 8653 (IP65/IP67) może zostać umieszczony w pobliżu cylindra w celu uzyskania szybkiej reakcji lub krótkiego czasu przełączania. Brama sieciowa ME63 jest połączona w sieć z szafą sterowniczą oraz z centralnym systemem PLC/SCAD poprzez Ethernet/IP. Ma to wielką zaletę: Operator nie musi już podchodzić do siłownika i ręcznie obsługiwać rozdzielacza pneumatycznego. Wręcz przeciwnie: Może on centralnie sprawdzić, czy siłownik jest otwarty czy zamknięty, i w razie potrzeby indywidualnie go wyregulować.

Industrial Ethernet
Szafa sterownicza z PLC
Brama sieciowa Industrial Ethernet typu ME63 jest centralną jednostką sterującą produktów firmy Bürkert.
Typ 8653 AirLINE Field
Moduły I/O Bürkert (wej./wyj.) typ ME64 służą do wykrywania sygnałów przełączających z różnych czujników.
EDIP – Efficient Device Integration Platform

Zalety rozwiązań systemowych firmy Bürkert

Usługa w zakresie doradztwa firmy Bürkert na przykładzie

Rozwiązanie 1: Higieniczne szafy sterownicze oddalone od właściwego procesu

Czasami warunki środowiskowe są trudne. Pył, wilgoć, zimno lub ciepło mogą wyraźnie wpływać na zautomatyzowane systemy. Dlatego Bürkert oferuje rozwiązanie „Hygienic Design” zgodnie ze stopniem ochrony IP67 w wersji ze stali nierdzewnej. Zapewnia nie tylko wyjątkową odporność na środki czyszczące, ale także szczelnie zabezpiecza wyspy zaworowe w szafie sterowniczej przed wszelkimi wpływami otoczenia. Oprócz tego całkowicie zamknięte szafy sterownicze, które zwykle znajdują się stosunkowo daleko od właściwego procesu, zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo pracy i procesu, zapobiegając przypadkowemu poluzowaniu przewodów lub innych elementów przez pracowników.

Korzyści wynikające z odległości od procesu:
 1. Ze względów bezpieczeństwa całkowicie zamknięte szafy sterownicze znajdują się w pewnej odległości od procesu
 2. Wyspy zaworowe w szafie sterowniczej są doskonale chronione przed wpływami otoczenia
 3. Zwiększa się bezpieczeństwo procesu, ponieważ nieumyślne błędy operacyjne są wykluczone
Schaltschrank mit intelligenten Prozessventilen

 

Rozwiązanie 2: Mała szafa sterownicza i urządzenia rozdzielone bezpośrednio w terenie

Alternatywa: jak najbliżej procesu. Mniejsze szafy sterownicze tego rozwiązania wymagają mniej miejsca w systemie i dzięki temu można je umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie kontrolowanych procesów. Znajdują się tam również urządzenia polowe, które korzystają z szybkich czasów przełączania zaworów. Okablowanie i orurowanie są wyjątkowo kompaktowe, dzięki czemu do obsługi zaworów potrzeba mniej sprężonego powietrza. Jednocześnie system automatyzacji jest niezwykle elastyczny: Jeśli w późniejszym czasie mają zostać podłączone kolejne siłowniki, rozwiązanie to umożliwia ich prostą i szybką integrację.

Zalety urządzeń rozdzielonych
 1. Małe szafy sterownicze mogą być umieszczone w pobliżu urządzeń polowych i rzeczywistego procesu produkcyjnego
 2. Krótkie okablowanie zapewnia szybkie czasy przełączania zaworów i niskie zużycie sprężonego powietrza
 3. Elastyczna koncepcja umożliwia późniejsze podłączenie kolejnych cylindrów
Schematische Darstellung eines Ausschnitts einer Anlage mit Ventilinseln und verbundenen Ventilen

 

W tym konkretnym przypadku klient wybrał rozwiązanie 1, ponieważ jego zakład jest narażony na trudne warunki pogodowe. Które rozwiązanie wybierzesz? Z chęcią Ci doradzimy.

 

Line

Automatyzacja procesów w praktyce

Wielu naszych klientów z powodzeniem steruje już własnymi instalacjami za pomocą rozwiązań firmy Bürkert w zakresie automatyki rozdzielonej. Z poniższych raportów użytkowników dowiesz się, w jaki sposób możesz zdigitalizować, zoptymalizować i zapewnić szczególnie bezpieczne procesy produkcyjne dzięki automatyzacji rozdzielonej.

 

 

Line
Zdecentralizowana automatyzacjaZdecentralizowana automatyzacja

Systemy do produkcji żywności lub farmaceutyków muszą być wydajne, bezpieczne i higieniczne. Aby zagwarantować przetwarzanie cennych tworzyw bez pozostałości i zanieczyszczeń krzyżowych, stałą jakość produktu i nie ryzykować przestojów, niezbędny jest cyfrowy monitoring procesu. Najłatwiejszym sposobem są zdecentralizowane rozwiązania w zakresie automatyki, które lokalnie mogą sterować inteligentnymi komponentami i szybko reagować. W celu zapewnienia optymalnego dopasowania takiej technologii zaworów krótkodystansowych do istniejącej koncepcji maszyny lub instalacji służymy obiektywnym doradztwem i mamy gotową ofertę neutralnych rozwiązań. Redukujemy wtedy do minimum wszystko, bez czego można się obejść: złożoność, ryzyko i nakłady natury inżynierskiej. Służymy pomocą.