Udostępnij pocztą e-mail
Nie wszystkie niezbędne pola zostały wypełnione
Bürkert - Blisko Ciebie
Urząd /4
  • Biuro główne
  • Siedziba
  • Systemhaus
  • Dystrybutor
  • Urząd
  • Roślina
  • Centrum logistyczne
bürkert
 

Zawory z elektroniką Kick and Drop spełniają założenia EMC

Do automatycznego sterowania przepływem cieczy szeroko stosowane są zawory z siłownikami elektromagnetycznymi. Aby cewki magnesów mogły wytworzyć dużą siłę rozruchu i zużywać przy tym mniej energii, są najczęściej sterowane przez elektronikę. Zwykle stosowana jest modulacja szerokości impulsu, jednak ta technologia stanowi źródło zakłóceń kompatybilności elektromagnetycznej. W dodatku wytwarza dźwięki, które ze względu na swoją częstotliwość mogą być odczuwane jako nieprzyjemne.  Do automatycznego sterowania przepływem cieczy szeroko stosowane są zawory z siłownikami elektromagnetycznymi. Aby cewki magnesów mogły wytworzyć dużą siłę rozruchu i zużywać przy tym mniej energii, są najczęściej sterowane przez elektronikę. Zwykle stosowana jest modulacja szerokości impulsu, jednak ta technologia stanowi źródło zakłóceń kompatybilności elektromagnetycznej. W dodatku wytwarza dźwięki, które ze względu na swoją częstotliwość mogą być odczuwane jako nieprzyjemne. 

Drukuj

Bürkert jako specjalista w zakresie przepływów oferuje zawory elektromagnetyczne z podwójną cewką i elektroniką Kick and Drop. Rozwiązania te wyróżniają się nie tylko bezgłośnym trybem działania, lecz również spełniają nawet najwyższe wymagania elektromagnetycznej kompatybilności (z ang. electromagnetic compatibility EMC).

W przypadku elektroniki Kick and Drop (KD) cewka jest najpierw intensywnie wzbudzana impulsem wysokiego napięcia celem wytworzenia dużej siły rozruchu potrzebnej do otwarcia zaworu. Po kilku milisekundach elektronika przełącza się w elektrooszczędny tryb czuwania. To drastycznie zmniejsza pobór mocy. Technika ta nadaje się szczególnie do trwale otwartych zaworów, jak na przykład zaworów bezpieczeństwa w wodociągach i gazociągach albo bateryjnie buforowanych systemach opróżniania. Poprzez znacznie zredukowany pobór mocy maksymalne samonagrzewanie się zaworu (ca. 52 °C na rdzeniu rury prowadzącej) jest mniejsze, co minimalizuje odkładanie się osadów i zwapnień oraz podnosi żywotność.

Bezgłośny tryb i elektromagnetyczna kompatybilność

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanego sterowania z modulacją szerokości impulsu (z ang. pulse-width modulation PWM), elektronika KD nie generuje żadnych niepokojących dźwięków, nieprzyjemnych dla ludzi i zwierząt i nadaje się do zastosowań w budownictwie. Kolejną zaletą techniki KD jest elektromagnetyczna kompatybilność. Podwójna cewka KD spełnia wymagania normy dla obszaru przemysłu i zamieszkania (DIN EN 61000-6-1/2/3/4). W przeciwieństwie do sterowania z PWM ten proces nie wytwarza żądnych szkodliwych częstotliwości dźwięku. Stosowanie zatem kosztownych środków tłumienia zakłóceń jest tym samym zbędne.

Zawory z elektroniką Kick and Drop są dostępne z rozmiarem średnic nominalnych od 2mm do 50mm. Podwójna cewka i zintegrowana elektronika są zatopione w żywicy epoksydowej i w ten sposób optymalnie chronione przed wpływami środowiska. Zasilanie podwójnej cewki jest uniwersalne i niezależne od częstotliwości. To umożliwia bardzo szeroki zakres zastosowań. Dzięki podwójnej cewce z elektroniką KD spełnione są zarówno wymagania certyfikatów UL, jak i założenia ATEX.

Moja lista do porównania